Pionier JAWA 50

Šiesta kniha zo série Motocykle Považských strojární prezentuje príbeh nechceného dieťaťa narodeného v Prahe, ktoré dospelo v Považskej Bystrici technicky jednotlivými typmi až do stareckého veku veterána s rekordným počtom rokov produkcie. 

STRANY: 218

TLAČ: plnefarebná

ROK VYDANIA: 2022

ROZMER: 225 x 170

JAZYK: slovenský

ISBN: 978-80-570-4300-3

Skladom
€25
Kategória: Motocykle Považských strojární
Hmotnosť: 0.58 kg

Šiesta kniha zo série Motocykle Považských strojární prezentuje príbeh nechceného dieťaťa narodeného v Prahe, ktoré dospelo v Považskej Bystrici technicky jednotlivými typmi až do stareckého veku veterána s rekordným počtom rokov produkcie. 

Čitateľom odhalí nezáme zákulisie vývoja a výroby kultového motocykla Pionier a uvedie na pravú mieru "rozprávky", ktoré v značnom množstve kolujú medzi motoristickou verejnosťou. Kniha chronologicky predstavuje typový rad J-50, od motokola J-359 po legendárny J-23 Mustang. Vďaka autorovi, konštruktérovi VMV Považských strojární Zdenovi Metzkerovi, nebudete mať informácie zprostredkované, ale z prvej ruky. Publikácia sa vymyká bežnému štandardu, kde sú autori odkázaní len na informácie od ďalších osôb.

Zoznámite sa s originálnou, historicky cennou, doposiaľ neuverejnenou dokumentáciou Vývojovej konštrukcie Jawy, aj s podpismi tvorcov motokola i J-550, včítane Josefa Jozífa, v rohových pečiatkach so zaujímavou históriou.  Nájdu sa medzi nimi aj konštruktéri z Pov. strojární, ktorí v Prahe v roku 1954 pomáhali pražským kolegom.

Dozviete sa o pražskej obtiažnej ceste hľadania systému ovládania a radenia rýchlostí. Na počudovanie aj zvukového výstražného systému. Autor Vás zoznámi s plánovanými a nerealizovanými neznámymi zmenami na podvozku. Spoznáte detaily vývoja aj v PB, ktoré sú iným knižným autorom doteraz neznáme. Budete svedkami rozbehu výroby v Považských strojárňach, s prerobením motokola na ľahký motocykel, realizovaný spolu s pražskými kolegami. Poznáte mená aj tváre konštruktérov PS, ktorí boli u zrodu tejto legendy na dvoch kolesách. Uvidíte výrobné i montážne priestory, aj kolektívy pracovníkov motocyklovej výroby. Stanete sa znalcami objektov, kde Pionier prichádzal na svet – od čias najväčšej slávy až po jeho koniec.

Publikácia obsahuje mnoho historicky atraktívnych a doposiaľ neuverejnených fotografií. Okrem technických a štatistických údajov autor nezabudol na renovátorov a zberateľov. Objavia málo známe, chronologicky usporiadané detaily konštrukcie, vrátane farebných prevedení. Naučí Vás, ako sa robilo náročné zlaté linkovanie. Zoznámi Vás s exportnými prevedeniami, včítane ich elektrovýzbroje a schém zapojenia. Metzker nezabudol ani na nerealizované inovácie s bezkontaktným tyristorovým zapaľovaním.

Spoznáte aj iné náročné výrobky PS, ako napr. zbrojný sortiment a prúdový letecký motor, pre ktorý motocykle a mopedy museli opustiť strojárne. Zúčastníte sa už samostatných prác nášho kolektívu na type J-555 a ďalších, ktoré stihol popri, omnoho komplikovanejšom, vývoji skútrov Manet S-100 a Tatran S-125. Navštívite Indiu pri zavádzaní licenčnej výroby J-555 a spoznáte niektorých aktérov z Egypta pri type J-05. 

Zoznámite sa s technickými údajmi párovania kľukových mechanizmov, ktoré sú pre bežného zákazníka nedostupné. Zdeno Metzker st. Vám bez prikrášľovania prilíži problémy, ktoré sa nedostávali von mimo podnik. Otvorene informuje aj o svojich, nie vždy lichotivých, názoroch na náš výrobok. Odhalí Vám tajomstvá typov so zníženým výkonom pre zahraničie a odstránenie tejto nevýhody. Potešíte sa montážou našich motorov zahraničnými výrobcami. Predstaví Vám skutočné okolnosti zrodu J-23 Mustang aj jeho názvu. Nazriete do výkresovej dokumentácie, ktorá sa nevyskytuje v iných publikáciách – s komentárom konštruktéra, ktorý na nej pracoval.

Profesionálne aj amatérske modelky, vrátane reprezentačného futbalového mužstva s autogramami, skrášľujú reklamnú oblasť publikácie. Nechýba ani zmienka o náhrade Pioniera typom VM-238 Mistral a odkazy na zaujímavé časti v predchádzajúcich knihách.

Predstavenie knihy Pionier JAWA 50

Späť do obchodu